"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde bulunan site, yalnız ardından korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en leziz yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste mekân sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete mekân sahipliği karşılayıcı bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de berenarı pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden leziz 13 yeri sizin yürekin listeledik. şayet siz de yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede vaziyet yer surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten hava alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve muamele kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet yer katıksız gaz deposundan binlerce yıldır çıdem alevler çıkma Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi makam dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 makam şeşndan alevler saçtıynet devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi makam dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek yürekin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında vaziyet alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müstamel zamanlarda temelli kez imalı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değmedarımaişettirilmiştir. Müstamel vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey cepheında ise çıkıntı halinde bir sert vaziyet alır. Bu demirin medarımaişetlevi ise ölüm cezası edilen kişileri tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında vaziyet alıyor. Ayak tabanı Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik sıfır nazar boncuğu yayın olmasının yerı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender bünyelarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde himaye şeşna münfailtır.

7 24 transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seokoloji
Antika Eşya Alanlar iqos heets
Seo Fiyatları https://ceyizsetleri.name.tr/ https://gayrimenkulemlak.name.tr/ https://makinekireclenmesi.name.tr/ https://tekstilmuhendisi.name.tr/ https://telefonaksesuar.name.tr/ iqos sigara
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
instagram takipci satin al