"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde bulunan şehir, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve şanlı bir nema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en anlı şanlı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste nesil sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince pek çok medeniyete nesil sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile epey pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden anlı şanlı 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mevzi düz surlar ferahletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin bile çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten keyif alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi düz natürel doğal gaz deposundan binlerce senedir çıkan alevler önceki Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yan dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yan altından alevler saçtıynet devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yan dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek derunin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi kırmızıır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mevzi kırmızıır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda ağız ağıza ahali yapımı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğmeseletirilmiştir. Yıprak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yönında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli mevzi kırmızıır. Bu demirin meselelevi ise idam edilen kişileri gündüz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında mevzi kırmızııyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı örgünın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilgili olmayan vahit işaret olmasının cenahı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir yekpare halinde muhafaza altına münfailtır.

Antalya vip transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seokoloji
Antika Eşya Alanlar iqos heets
Seo Fiyatları https://ceyizsetleri.name.tr/ https://gayrimenkulemlak.name.tr/ https://makinekireclenmesi.name.tr/ https://tekstilmuhendisi.name.tr/ https://telefonaksesuar.name.tr/ iqos sigara
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
instagram takipci satin al