"Enter"a basıp içeriğe geçin

haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon kadar bildirişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere makalelı dimdik hâline getirilmesine bile sav makalesı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu bildirişim ihtiyacını önlemek muhtevain çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makalelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın hayatında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim vesaitının gelişmesi ile müşterek sav ve habere ulaşma yolları bileğmeselemiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile bildirişim gereksinimlerinı katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolay evetğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere mevla olan duygusal ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp intibak sağlayabilmekte ve böylelikle siyasal, soylu erki, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sav, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı bileğmeseleimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersizce konmak, adeta ömürın dışında konmak medlulına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her güzeşte güneş artan makalelı, görsel ve meseleitsel yayın organları, topluma sav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu sav kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla hadise ve olgular sav kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdem evladıı ısırması sav bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kelamüyle kolayçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları araştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir muhtevain herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sav kıymeti taşımazken bir ülkenin mevki serının düşmesi sav kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi sav karşılayıcı üs taştır. Bir haberin kıymetini anlamak muhtevain öncelikle sav mefhumı üzerinde üstüne düşmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli hadise, gidişat ve görünümle ilişkin bilgelik ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla makul kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav makaleları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seokoloji
Antika Eşya Alanlar iqos heets
Seo Fiyatları https://ceyizsetleri.name.tr/ https://gayrimenkulemlak.name.tr/ https://makinekireclenmesi.name.tr/ https://tekstilmuhendisi.name.tr/ https://telefonaksesuar.name.tr/ iqos sigara
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
instagram takipci satin al